Zadzwoń by porozmawiać o swoim biznesie 504 104 522 k.debkowski@aktywator.eu

BADANIA HR

Badania HR dostarczają rzetelne informacje dla kadry zarządzającej, pomagające w lepszym podejmowaniu decyzji

Badania HR

Dlaczego warto prowadzić badania HR?

Z badaniami HR jest tak jak z badaniami zdrowotnymi. Można oczywiście ich nie przeprowadzać i mieć przeczucie, że wszystko jest w porządku. Do czasu, gdy okaże się, że człowiek jest poważnie chory. Wtedy też prawdziwe okazuje się powiedzenie: mądry Polak po szkodzie. Człowiek żałuje, że nie zrobił badań wcześniej…

Jeśli jesteś menedżerem, to być może pracujesz na wskaźnikach: np.: KPI, NPS. Mierzysz, czy biznes idzie w dobrą stronę, czy rezultaty są osiągane. Truizmem jest powiedzenie, że to ludzie generują wartość w firmie i że są najważniejsi – rozważ dołączenie bardzo ważnego wskaźnika – satysfakcji pracowników.

Badania satysfakcji i zaangażowania w największym stopniu wiąże się z efektywnością funkcjonowania firm. Badania są papierkiem lakmusowym pokazującym obecny stan tego, co dzieje się w firmie. Teresa Amabile z Harvard Business School i Steven Kramer w New York Times opublikowali wyniki własnych analiz, w których piszą, że głównie satysfakcja, motywacja i postawy wpływają na efektywność pracowników.

Dlaczego warto przeprowadzić badanie satysfakcji Gallupa?

Według wielu dostępnych badań, w tym Instytutu Gallupa – wzrost satysfakcji przekłada się na wzrost zysków firmy. Badanie satysfakcji, które wykorzystuję jest szczególnie istotne, ponieważ powstało w wyniku 25 lat badań ca całym świecie i zostało przeprowadzone na grupie ponad 1 mln pracowników, w wyniku poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „Czego najbardziej utalentowani pracownicy oczekują od swojego pracodawcy?„. Wyniki badania dostarczają aktualnego stanu satysfakcji pracowników i pokazują obszary do pracy. Jeśli znasz Harvard Business Review to wiesz, że to bardzo rzetelna wiedza dla menedżerów. W niniejszym artykule o zaangażowaniu, HRB powołuje się na badania Gallupa.

W dzisiejszych czasach samo wynagrodzenie nie wystarcza. Ludzie mają potrzebę uczucia satysfakcji z wykonywanej pracy. Wyniki innych badań jednoznacznie wskazują, że wysokie wskaźniki satysfakcji pracowników przekładają się bezpośrednio na większe zadowolenie klientów z obsługi. Bardzo ciekawy artykuł dotyczący sensu prowadzenia badań HR w firmach jest tutaj.

Dlaczego warto przeprowadzić badanie motywacji do osiągania celów?

Świadomość jest słowem, które jest najbardziej istotne w budowaniu zaangażowania firmy. Świadomość odmienności pracowników, innych potrzeb oraz różnorodności. Kierownicy i menedżerowie zazwyczaj „na czuja” motywują ludzi, ufając w swoją intuicję i dośiwadczenie. Żyją w błędnym przekonaniu, że ludzi można zmotywować do osiągania celów. Niestety, w obecnych czasach to po prostu nie działa. Ba, nawet jest szkodliwe – o czym coraz częściej mówią Polskie firmy. Badanie motywacji osiągnięć dostarcza bardzo precyzyjnej informacji o głównych motywach pracowników, które wpływają na zaangażowanie i osiąganie celów.

Jak przeprowadzać badania i co jaki czas?

Badanie satysfakcji należy przeprowadzać raz na pół roku lub raz na rok. Badanie może być anonimowe lub jawne. Korzyści z badania anonimowego są takie, że wyniki będą bardziej realne. Jawne badanie pozwala poznać opinie konkretnych osób, zespołów. W przypadku, gdy firma posiada wiele działów kadra zarządzająca składa się z wielu osób – wyniki będą bardziej precyzyjne.

Wyniki badania motywacji są względnie stałe. Oznacza to, iż główne motywy ludzi są względnie stałe (nie zmieniają się drastycznie). Wystarczy jednorazowe przeprowadzenie badania.

Prowadzimy badania HR w kluczowych obszarach mających wpływ na osiąganie lepszych rezultatów.