CzteryP

 • inicjatywa i ciągłe doskonalenie
 • komunikacja, współpraca
 • empowerment, współzarządzanie
 • zarządzanie zmianą

Symulacja biznesowa

Historia

Na Sycylii żyje pewien burmistrz, który jest znany ze swej przedsiębiorczości. Gdy zaczął zarządzać miastem - postawił sobie cel, że w ciągu 5 lat każda wolna działka znajdzie swojego inwestora. Do spełnienia marzenia została mu ostatnia inwestycja, najtrudniejsza. Znalezienie developera, który wybudowałby perłę lokalnej architektury (centrum rozrywkowo-biznesowe) na ... trójkątnym skrawku ziemi, otoczonym wodą i torfowiskiem. Niestety, żadna z firm budowlanych nie chce podjąć się inwestycji. Mówią, że się nie da.

Burmistrz odwiedza więc Europę w poszukiwaniu developera. Na jednym ze spotkań poznaje szefa polskiej firmy budowlanej, który gdy usłyszał opowieść i zobaczył szkic powiedział: jak to się nie da !?

Fabuła

Uczestnicy symulacji „Sycylia” wcielają się w role działów firmy developerskiej. Zarządzają i pracują w działach: zarządzanie projektem, projektowy, produkcyjny, zaopatrzenie, HR. Zadaniem uczestników jest zrealizowanie inwestycji (projekt nietypowej nieruchomości, wycena prac, harmonogram, realizacja). Presja jest wysoka, gdyż czas, zasoby i umiejętności są w tym projekcie kluczowymi czynnikami sukcesu.

Gracze dysponują materiałami i narzędziami do realizacji projektu. Planują samodzielnie swoją pracę i podejmują szereg decyzji. Podczas symulacji biznesowej uczestnicy zazwyczaj pracują jak najlepiej potrafią. Dzięki temu mogą natychmiast zobaczyć skutki swoich decyzji, zachowań oraz nauczyć się lepiej, skuteczniej pracować.

Symulacja biznesowa Sycylia i jej wyjątkowość

W naszej symulacji jest kilka wyjątkowych elementów, z których jesteśmy dumni. Doceniają to również nasi Klienci

 • "W pracy mamy identycznie" - tak często mówią nasi uczestnicy, gdy odwołujemy się do ich doświadczeń (w trakcie szkolenia i w pracy) i gdy poszukujemy usprawnień
 • Mocno angażujemy uczestników w realizację projektu, tworząc wymagające środowisko pracy
 • Bogata informacja zwrotna, która pozwala uczestnikom myśleć, szukać rozwiązań, testować nowości i widzieć poprawę własnych umiejętności
 • Uczestnicy przechodzą pełny cykl zmiany, doświadczając na własnej skórze uczucia zwątpienia, porażki i radości z osiągnięcia wspólnego celu

Wyzwania dla uczestników

 • zaprojektowanie nieruchomości
 • wycena inwestycji
 • dogadanie się: kto, co, jak, za co odpowiada?
 • radzenie sobie w stresie
 • planowanie w dłuższej perspektywie
 • współodpowiedzialność za wynik

Symulacja biznesowa Sycylia - zalety

Współodpowiedzialność, współzależność

Sycylia61

Łańcuch jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo. Budowanie „ducha zespołu” poprzez współzależność, wokół wspólnego celu to skuteczna taktyka w rozwoju kadr. Symulacja biznesowa umożliwia wspólną pracę, przy jednym stole, wspólnie realizując wymagający projekt. Każdy czuje presję i odpowiedzialność za wynik. Są emocje, jest zaangażowanie, frustracja, porażka, praca nad słabościami i radość. W trakcie symulacji uczestnicy pracują jak najlepiej potrafią. Tu nie ma miejsca na fałsz. Uczestnicy sami często podkreślają, że w firmie "mają identycznie". Umiejętności nabyte podczas symulacji - przekładają się bezpośrednio na wzrost skuteczności w biznesie.

Otwarta komunikacja

Interaktywna forma warsztatu sprawia, że uczestnicy muszą się ze sobą komunikować. Uczą się ustalać konkrety (kto, z kim, gdzie, jak i za ile) i pilnować realizacji zadań. Uczą się również trudnej komunikacji - w sytuacjach konfliktowych.

Skuteczna współpraca

Symulacja w praktyce pokazuje jak ważna jest współpraca dla realizacji wspólnego celu. Uczestnicy zdają sobie sprawę i nauczą się skutecznego współpracowania w praktyce.

Usprawnianie działań

Uczestnicy uświadamiają sobie własne błędy i poszukują usprawnień we własnej pracy. W grupie - zastanawiają się jak lepiej pracować. Doświadczeni trenerzy zmuszają do refleksji nad obecnymi problemami lub wyzwaniami w firmie. Uczestnicy znajdują konkretne rozwiązania, które chcą wdrożyć po powrocie ze szkolenia.  

 

Symulacja biznesowa Sycylia

 

Grupa docelowa

 • Menedżerowie/kierownicy działów
 • Szefowie zmian, brygadziści
 • Specjaliści
 • Liderzy zespołów
 • Kluczowe osoby w firmie

Cele gry

 1. Przekonanie się, że odpowiednia współpraca w zespole zwiększa efektywność
 2. Poznanie metod/narzędzi służących lepszej komunikacji
 3. Tworzenie samozarządzających zespołów
 4. Poszukiwanie lepszych rozwiązań

Zakres zdobywanych umiejętności, wiedzy i zmiany postaw (do uzgodnienia) - symulacja biznesowa

 • inicjatywa i ciągłe doskonalenie
 • komunikacja, współpraca
 • empowerment, współzarządzanie
 • zarządzanie zmianą

Sycylia_

 

 

Symulacja biznesowa Sycylia1

 

Symulacja biznesowa Sycylia2

 

Magdalena Straub

Magdalena Straub
HR Manager
BORG Automotive

Referencje:

Symulacja biznesowa Sycylia jest niewątpliwie unikalnym połączeniem zabawy i nauki. Wyzwala emocje, wskazuje na obszary do dalszej poprawy, obnaża wszystkie błędy - a tym samym uczy i zostaje w pamięci. Pokazuje jak wiele zależy od zaangażowania indywidualnego uczestników, pracy zespołowej i otwartości na zmianę. Jej największą wartością jest uniwersalność w zastosowaniu. Można ją bowiem zastosować w pracy nad kompetencjami takimi jak: nastawienie na osiąganie celu, zarządzanie zmianą, komunikacja i praca zespołowa. Jest ona także świetnym narzędziem typu assesment center, gdyż pokazuje zachowania uczestników w różnych sytuacjach: pod presją czasu i wyniku, w sytuacjach współpracy i pracy indywidualnej, w obliczu zmian. W firmie BORG Automotive była ona istotnym elementem autorskiego programu rozwojowego potencjału w ramach Talent Management.

Polecam wszystkim zastosowanie w swoich organizacjach podejścia do nabywania nowych kompetencji i wiedzy jakie umożliwia symulacja Sycylia. Prowadzący doskonale wyłapują istotne zachowania i omawiają je w skuteczny dla odbiorcy sposób. Współpraca przed, w trakcie i po symulacji Sycylia - jak najbardziej wzorowa. Polecam!

Ania_Bilska

Anna Bilska
HR Manager
SUM Poland

Referencje:

 

Zespół Aktywatora przygotował szkolenie dla naszej kadry kierowniczej. Było ono oparte na metodzie symulacji biznesowej – po dogłębnym zbadaniu potrzeb i sytuacji w naszej firmie. Dzięki temu, że podczas trwania symulacji możliwe było testowanie nowych rozwiązań i usprawnień, od razu można było ocenić co się sprawdza, a o wymaga modyfikacji. Dzięki analogii ćwiczenia do realnych sytuacji wprowadzenie nowo nabytych kompetencji na grunt codziennej pracy nie stanowiło problemu. Szkolenie zostało zaplanowane w taki sposób, że była to też po prostu świetna zabawa, angażująca uczestników.

Szkolenie przyniosło zaplanowane rezultaty, a trenerzy wykazali się wysokim poziomem umiejętności, zmysłem obserwacji i zrozumieniem sytuacji, a nie tylko wiedzą książkową. Potrafili adekwatnie reagować, pokazując szeroki wachlarz swoich kompetencji, a jednocześnie pozwalając grupie by sama dochodziła do konstruktywnych wniosków. Są też po prostu uśmiechniętymi, pełnymi energii - ale i spokoju - ludźmi, więc zbudowanie z nimi kontaktu nie stanowiło najmniejszego problemu.

Szczerze polecam szkolenia prowadzone przez trenerów Konrada Dębkowskiego i Jarosława Pudełka.

Cztery P - Jarosław Pudełek, Konrad Dębkowski

Jarosław Pudełek – Coaching Center

Manager z ponad 10-letnim doświadczeniem w sprzedaży i zarządzaniu sprzedażą w dużych, międzynarodowych korporacjach finansowych. Specjalista z zakresu zarządzania zespołami oraz motywowania pracowników, business-coach, specjalista od wdrażania rozwiązań opartych na doświadczeniu praktycznym. Przede wszystkim praktyk – nie teoretyk – i na to stawia w projektowanych i prowadzonych programach rozwojowych.

Konrad Dębkowski – Aktywator

Konsultant, trener z bogatym doświadczeniem zawodowym (B2B, B2C) w sprzedaży, obsłudze klienta, zarządzaniu, optymalizacji procesów i rozwoju zespołów. Specjalizuje się w rozwoju potencjału/talentów, zaangażowaniu i motywacji wewnętrznej. Jego programy rozwojowe są oparte na rzetelnej wiedzy. Pasjonat sportów, szachów i psychologii (społecznej, poznawczo-behawioralnej i osobowości).

CzteryP

Zainteresowała Cię nasza symulacja biznesowa?

Skontaktuj się z nami

Poznaj naszą symulację Sycylia od kuchni

symulacja

Samoorganizacja zespołów na sali szkoleniowej

Activity Based Learning to najskuteczniejsza metoda rozwijania umiejętności. Proces rozwoju kompetencji odbywa się poprzez aktywne działanie i doświadczenie. Uczestnicy biorą udział w symulowanej rzeczywistości. Powodzenie realizacji projektu zależy bezpośrednio od posiadanych umiejętności, przekonań i szybkości w nabywaniu kompetencji. Symulacje biznesowe zwiększają świadomość roli w procesie co pozwala na poszerzenie perspektywy biznesowej „z drzewa do całego lasu”. […] More

1 komentarz