in

Szokujące spotkanie – na dnie własnego życia

Zakręty w życiu

Potrafią wstrząsnąć. Wciągają człowieka na samo dno, w szlam, bez powietrza. Dusisz się, lecz nie masz odwagi odbić się od dna. Jeśli już znajdziesz odwagę – obok nie ma nikogo, kto mógłby Ci pomóc wypłynąć. Toniesz…

3 wstrząsające historie

Wczoraj spotkałem wraz z przyjacielem bezdomnych alkoholików, którzy są na dnie. Śpią w klatkach, w garażu, pod gołym niebem, gdzie tylko się da. Opowiedzieli nam swoje życiowe historie, które wzbudziły dużo emocji. Były łzy, zaduma, nadzieja i radość. Historie 3 osób łączą dwa wątki: alkohol i zostali wyrzuceni z domów przez bliskie osoby. Dzisiaj żyją z dnia na dzień.

Spotkaliśmy się w Rynku, w Sieradzu. Nagraliśmy naszą rozmowę, za ich pozwoleniem. Udostępnię ją niedługo, jest wstrząsająca.

Zdają sobie sprawę z tego, że są alkoholikami. Wiedzą, że sami z tego nie wyjdą lecz nie szukają pomocy. Pomoc ich również nie szuka… Lubią pić, muszą pić i nie wiedzą jak wyjść z tej beznadziejnej sytuacji. Powoli tracą nadzieję…

Sławek, ok. 55 lat, wyniszczony przez alkohol, chudy, z trzęsącymi się rękami. Pomieszkuje w Monarze lub na ulicach Sieradza. Z mieszkania wyrzuciła go była żona. Mieszkał u brata, ale brat zmarł 3 miesiące temu.

Agata, ok. 40 lat, pochodząca z Węgier, bita i poniżana przez byłego męża, wyrzucona na ulicę. Jak mówi o sobie: jestem bardzo umuzykalniona i jestem alkoholiczką. Mieszka w garażu razem z Darkiem.

Darek, ok. 45 lat, pracował na kopalni. W Sieradzu miał kobietę, ale go wyrzuciła z domu 2 miesiące temu. Jak mówi – przyjaźni się z Agatą.

Smutek

Nie mają gdzie mieszkać. Za chwilę jesień i zima. Nie mają co jeść. Nie mają pomocy. Na dnie życia, bez perspektyw. Wyrzuceni z domów, jak psy. Policja odsyła ich do Straży Miejskiej a SM rozkłada ręce. Niechciani przez społeczeństwo, odrzuceni i pozostawieni sami sobie, na wyginięcie.

Nadzieja

Jak sami powiedzieli, rozmowa była dla nich czymś miłym. Rozmowa dała im nadzieję, że można z tego wyjść. Rozmowa dała im poczucie tego, że są dla kogoś ważni, że ktoś przejmuje się ich losem i chce im pomóc.

Radość

Kupiliśmy im piwo, ale bezalkoholowe. Kupiliśmy fajki by mogli zapalić. W pewnym momencie Agata zmartwiła się i zapytała Darka czy mają co zjeść? Darek przytaknął, że tak, ale niepewnie, jakby chciał tylko uspokoić Agatę. Agata zapytała czy możemy im kupić coś do jedzenia, na ciepło. Kupiliśmy hamburgery i kubełek z frytkami i z przyjemnością patrzyliśmy jak zaspokajają swój głód. Radość w ich oczach była ogromna.

Dobroć

Trzęśli się okropnie, bo było już chłodno. Agata zdjęła kurtkę i dała ją Darkowi. Widok kobiety, która zdejmuje ubranie by przykryć partnera był wstrząsający. Paleta emocji ujawniła się we mnie: niedowierzanie, radość, smutek. Jak to? Kobieta okrywa mężczyznę?

Zdjąłem bluzę i dałem ją Agacie. Niech jej będzie ciepło w te jesienne dni.

Dylematy, wyzwania

Agata – jak przestać pić i wrócić do muzyki

Darek – wrócić do poprzedniej kobiety i mieć gdzie mieszkać czy iść za głosem serca i zostać z Agatą? Znaleźć pracę i mieszkanie.

Sławek – żyć w Monarze i nie pić czy pić i mieszkać na ulicy? Jak przetrwać w chłodne dni?

Apel

Jeśli w jakikolwiek sposób możesz pomóc tym ludziom – skontaktuj się ze mną.

Potrzebna:
– pomoc w leczeniu alkoholizmu
– pomoc w znalezieniu dachu nad głową
– pomoc w złożeniu wniosku o mieszkanie komunalne
– pomoc w znalezieniu pracy

Komentarzy

Odpowiedz
  1. Reliable information for every pregnant. Diseases pregnant wome , childbirth and development baby. Man useful and topical for pregnant women. Birth kid – well-being in home. Should be prepared to the appearance of baby.

    Mom can not know everything. She must be advisors. Suggest to necessary period correct solution. Did the baby get sick? Arisen difficulties with bearing? There are problems for nurturing baby? At all problems will answer experts and experienced moms.
    swollen feet after pregnancy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Loading…

Artur Kozłowski

MO001 – Jak utrzymać motywację do osiągania wysokich wyników – wywiad z Arturem Kozłowskim

Co zrobić przed 40